Dobrý pracovník. Aké sú jeho charakteristiky?

Ak ste zamestnaný a Vaša práca Vás baví, určite sa snažíte si ju udržať. Chcete, aby bol šéf s Vami spokojný a aby v práci jednoducho všetko „klapalo“ tak, ako má. V tom prípade sa iste snažíte byť dobrým pracovníkom. Aký by ste teda mali byť? Aké sú charakteristiky dobrého pracovníka, ktorého si šéf rád udrží, nech už ide o akúkoľvek prácu?

  1. Poctivý. Určite nejeden zamestnávateľ bude súhlasiť s tým, že nájsť dnes spoľahlivého a poctivého zamestnanca nie je celkom jednoduché. Napriek tomu, že práve poctivosť by mala byť v zamestnaní samozrejmosťou. Veď určite nikto nezamestnáva rád človeka, ktorý klame, prípadne jeho úmysly nie sú vždy čestné. Ak si teda chcete u šéfa „šplhnúť“, hovorte vždy pravdu a buďte poctivý!
  2. Samostatný. Je jasné, že v novom zamestnaní nebudete samostatný hneď od začiatku. Každý sa na novom mieste potrebuje adaptovať a tak trošku „okukať“. No ak Vás aj po istej dobe treba pri výkone práce „držať za ručičku“, šéfa to asi veľmi tešiť nebude. Snažte sa preto byť samostatný a vzniknuté pracovné problémy riešiť svojpomocne. A až v prípade, že to naozaj nepôjde, sa obráťte na nadriadeného.
  3. Ťahúň a pracant. Nikto od Vás nemôže žiadať, aby ste práci obetovali všetok svoj voľný čas, či rodinu. No ak v práci nespravíte doslova ani čiarku navyše, nie ste dobrý pracovník. Šéf musí badať Vašu snahu a záujem pracovať, často aj nad rámec Vašich povinností. Potom to iste ocení a rád si Vás, ako dobrého pracovníka, nechá v zamestnaní.
  4. Tímový hráč. Samozrejme, závisí od toho, kde pracujete. Ak ste napríklad umelecký rezbár, pracujete sám za seba. No vo väčších firmách jednoducho musíte hrať za tím. Nikto nechce pracovníka, ktorý ostatným „podkladá polená pod nohy“. Musíte vedieť v prípade potreby potiahnuť za kolegov, či pomôcť im. A tí Vám to musia vedieť oplatiť!
  5. Disciplinovaný a etický. Dobrá dochádzka do práce a slušné správanie snáď netreba žiadnemu zodpovednému pracovníkovi pripomínať. Dobré svetlo na Vás nebude vrhať ani to, ak budete klebetiť na pracovisku. A vždy o niekom, kto práve nie je vo Vašej blízkosti. Kolegovia a nadriadení Vašu povahu čoskoro prekuknú.
  6. Komunikatívny. To, že nemému dieťaťu ani vlastná matka nerozumie, platí určite aj v zamestnaní. Musíte teda vedieť otvoriť ústa a so šéfom sa v prípade potreby porozprávať. Komunikatívnym extrovertom dnes patrí svet. A uvedomiť by si to mali aj utiahnutejšie typy.
  7. Prispôsobivý. Bohužiaľ, práve schopnosť prispôsobiť sa chýba mnohým slovenským pracovníkom. Badať to môžete napríklad na úradoch, kde pracovník často aj roky vykonáva tú istú prácu. A nie je ochotný prispôsobiť sa novým podmienkam, či niečomu novému sa priučiť. Vy taký nebuďte! Už len pre svoje dobro a preto, aby ste ako pracovník nezakrpateli.

Ak sa týmito vlastnosťami a schopnosťami preukážete v zamestnaní, Váš šéf to iste ocení. Stačí ešte pridať šikovnosť a pracovné schopnosti a je z Vás sen každého zamestnávateľa!

Autorské právo: stocking / 123RF Reklamní fotografie

Zverejnil |2018-02-13T13:18:40+00:00september 10th, 2016|Nezaradené|Komentáre vypnuté na Dobrý pracovník. Aké sú jeho charakteristiky?