Domáca elektráreň. So stúpajúcimi cenami za elektrinu sa javí ako jedno z riešení umožňujúce šetriť náklady za energie. Realizácia domácej elektrárne je potom už relatívne ľahká záležitosť. Stačí sa rozhodnúť, či je pre vás prijatelnejšia fotovoltaika, domáca veterná elektráreň alebo oboje. Rozhodne to však nebude krok vedľa.

Fotovoltaická elektráreň

Využíva energiu dopadajúceho slnka a tzv. fotovoltaický jav. Prostredníctvom špeciálneho fotovoltaického resp. solárneho článku dochádza k premene svetelnej energie na elektrickú.

Fotovoltaika sa dlhé roky používala najmä tam, kde nebol iný zdroj elektrickej energie. Primárne sa využívala najmä v kozmickom priemysle. Za posledných desať rokov došlo k ohromnému rozvoju a fotovoltaické panely tak čoraz častejšie zohrávajú úlohu domácej elektrárne.

Medzi hlavný benefit fotovoltaiky patrí samozrejme schopnosť vyrábať elektrickú elektrinu. Tá je ekologická, nakoľko vzniká prakticky priamo na streche rodinného domu a takpovediac bezplatná. Samozrejme treba prvotnú investíciu, no k tomu sa dostaneme neskôr.

Tento typ domácej elektrárne dokáže výrazne znížiť náklady na elektrinu. To sa oplatí najmä pokiaľ kúrite elektrickým podlahovým kúrením, máte klimatizáciu, vlastníte elektrické bicykle alebo podobne energicky náročnú domácnosť. V súčasnosti je fotovoltaika v kurze. Vďaka tomu je možné žiadať o dotáciu od štátu (Zelená domácnostiam), ktorá pomáha znížiť cenu vstupných nákladov.

V minulosti sa elektrina vyrobená prostredníctvom fotovoltaických panelov dala predávať. Tento model dnes už nefunguje. Našťastie existuje akási alternatíva v podobe tzv. virtuálnej batérie. Prebytky elektriny vyrobené v domácej elektrárni dodávate do siete a môžete si ju späť vziať v momente, kedy ju potrebujete (napr. v noci alebo počas zamračeného počasia alebo prevíjanie elektromotorov).

My odporúčame pri menších domoch inštalovať fotovoltaické systémy s výkonom 3 kW a nosiť pracovné oblečenie. Pri väčších domoch je však vhodnejšie použiť fotovoltaiku s výkonom 5.18 kW.

Nevýhody

Veľa ľudí od inštalácie fotovoltaiky odraďuje obstarávacia cena. Tá sa pohybuje v rádovo tisícoch eur v závislosti od montovaného výkonu domácej elektrárne (zjednodušene počtu panelov). Otázna je aj spoľahlivosť jednotlivých častí fotovoltaickej elektrárne. Výrobcovia väčšinou garantujú 80% účinnosť aj po 25 rokoch prevádzky a 10 rokov na menič napätia.

Medzi najväčšie negatívum však patrí obmedzená efektivita fotovoltaiky. Stačí, aby prišiel mrak a účinnosť elektrárne rapídne klesá.

Domáca veterná elektráreň

Predstavuje alternatívu resp. doplnok k fotovoltaike. V podstate ide o zmenšenú verziu obrích veterných elektrární. Tie, ktoré sa predávajú do domácností majú priemer vrtule zhruba 2 metre a výkon do 2 kW.

K ich väčšiemu rozšíreniu bránia predovšetkým predsudky. Ľudia sa boja nadmerného hluku a mihotania listov vrtule, pričom ani jeden z týchto obáv nie je na mieste. Problém môže byť aj s lokalitou. Pre správne fungovanie a návratnosť investície je potrebné pravidelné prúdenie vzduchu (na intenzite až tak nezáleží). Aj z tohto dôvodu sa odporúča inštalovať domácu veternú elektráreň najmä na východné Slovensko, kde sú najlepšie poveternostné podmienky.

Po inštalácii na stožiar prípadne iné uchytenie na dome je bežná prevádzka nenáročná. V kombinácii s fotovoltaikou môže ísť o dokonalú symbiózu. Pokiaľ svieti slnko, vyrába elektrinu primárne fotovoltaika. V daždivých dňoch zas viac fúka a vtedy preberá dominantnú rolu práve veterná turbína. Spoločne tak môžu vytvoriť tandem vďaka ktorému budú vaše náklady na elektrinu minimálne.