Na mestských trhoch či dedinských oslavách sa ešte stále môžete stretnúť s krásnymi slovenskými remeslami. Hoci to môže vyzerať, že upadajú, nájdu sa šikovní ľudia, ktorí sa venujú tradičnému umeniu. Dokonca môžeme povedať, že slovenské remeslá sú opäť na vzostupe. Ručná práca je jednoducho viac vážená ako strojová výroba. Ktoré remeslá majú u nás dlhoročnú tradíciu?

Naši predkovia žili v spojení s prírodou a ľudové zvyky i tradície boli bežnou súčasťou ich každodenného života. Každý región mal svoj jedinečný zvyk, pričom všetky zvyky a remeslá dnes tvoria slovenské kultúrne dedičstvo.

Ako sa hovorí – iný kraj, iný mrav. Ľudové remeslá zahŕňali ručné spracovanie prírodných materiálov. Dnes si kúpite strojovo vyrobený prútený košík a kedysi ho ručne plietli naše staré mamy. To isté platilo pri spracovaní dreva, kameňa, kovu či hliny. Na ktoré remeslá sme najviac hrdí?

Včelárstvo

Bez včiel by neexistoval život a bez skúsených včelárov by sme si nemohli osladiť čaj poctivým medom. Tradičné včelárstvo sa vyvinulo z brtníctva (lesného včelárstva), ktoré zažilo vrchol v stredoveku. K včelám sa v minulosti nepristupovalo s rešpektom tak ako dnes. Rodiny včiel sa chovali v košoch alebo klátoch a aby ľudia mohli získať med, včely vyhubili.

Od 19. storočia sa ku chovu včiel začalo, našťastie, pristupovať inak, pričom včelári sa pred nimi chránia a používajú ochranné rukavice a včelárske pracovné oblečenie. Novodobé včelárstvo sa označuje aj ako racionálne.

Včely majú svoje úle, o ktoré sa včelári pravidelne starajú a včelám sa snažia vytvoriť ideálne podmienky na život a produkciu medu. Okrem chutného medu sa používa aj včelí vosk. Na ľudových trhoch často natrafíte na stánky s krásnymi sviečkami či blahodarnou kozmetikou.

Rezbárstvo

Rezbárstvo patrí medzi najvychýrenejšie slovenské remeslá. Pôvodne išlo len o doplnkové remeslo, no neskôr sa z neho stala plnohodnotná umelecko-remeselná činnosť. Na výrobu jedinečných rezbárskych výrobkov sa u nás používa drevo, nôž,  dláto a oheň. Remeselníci musia pritom dbať na ochranné pomôcky.

Vytvárajú zaujímavé sochy, ozdobné taniere, kuchynský riad a veľa iného. Rezbárske výrobky rôzneho druhu si môžete zakúpiť na jarmokoch, najviac obľúbený je drevený betlehem. V dedinkách môžete navštíviť aj menšie rezbárske galérie s výrobkami domácich remeselníkov.

Slovenská remeselná dielňa má svoju históriu: na čo sme najviac hrdí?

Šperkárstvo

V rámci umelecko-remeselnej tvorby má na Slovensku silnú pozíciu umelecké šperkárstvo. Rozšírilo sa u nás v 19. storočí a do dnešného dňa patrí medzi obľúbené remeslá. Ručne vyrábané šperky v minulosti slúžili ako doplnok k tradičným odevom a krojom.

Majstri (nielen dámam) vyrábali ozdobné brošne, prstene spony, retiazky či puklice. Na výrobu sa používali ľahko opracovateľné kovy, ako meď, cín či olovo. Ručne vyrábané šperky sú u nás stále populárne.

Dokonca i mladí ľudia sa začínajú zaujímať o toto pekné remeslo a tvoria originálne kovové šperky doplnené o prírodné minerály a drahé kamene. Používajú sa i prírodné kvety v živici, machy, kamienky a kúsky dreva.

Hrnčiarstvo

Ak ste niekedy zavítali na salaš, mohli ste si všimnúť hrnčeky, taniere a misky z pálenej hliny. Hrnčiarstvo má u nás dlhoročnú tradíciu, patrí k najstarším remeslám na Slovensku. Rozšírilo sa najmä z praktických dôvodov – naši predkovia potrebovali kvalitný riad do domácnosti.

V roku 1475 v Bardejove bol založený plný hrnčiarsky cech. Neskôr u nás začali vznikať centrá keramiky (najznámejšie sa nachádza v Modre). Hrnčiarska tradícia je vo veľkom rozšírená aj v súčasnosti.

zdroj: freepik.com